UWAGA!!!
ALARM czyli próbna ewakuacja w szkole.
Dbając o bezpieczeństwo naszych wychowanków, 26 listopada 2024 roku, o godzinie 10.00 został przeprowadzony próbny alarm przeciwpożarowy połączony z ewakuacją uczniów, nauczycieli oraz pracowników z budynku szkoły.
Celem alarmu było wykształcenie nawyków w zachowaniu podczas sytuacji zagrożenia. Po usłyszeniu sygnału alarmowego uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy opuścili budynek szkoły zgodnie z wytycznymi procedur ewakuacyjnych.
Akcja przebiegła spokojnie, bez paniki, zgodnie z zasadami postepowania podczas niebezpieczeństw.
OGOLNOPOLSKA OLIMPIADA SPEDYCYJNO – LOGISTYCZNA
Dnia 22 listopada 2024r. odbył się w ZSOiZ W Pogorzeli I etap IX Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno - Logistycznej. Organizatorem Olimpiady był Uniwersytet Gdański, Wydział Ekonomiczny.
W olimpiadzie uczestniczyli uczniowie w zawodzie Technik logistyk z klas: 2T, 3T, 4T i 5T.
Najwyższą punktację podczas zawodów I stopnia (szkolnych) uzyskali:
I miejsce – Maciejczyk Joachim, kl. 4T
II miejsce – Krzyżyński Kacper, kl. 5T
III miejsce – Błażejewski Marcel, kl. 3T
Sieński Bartosz, kl. 3T
Opiekunami olimpiady byli nauczyciele: Wojciech Nowak, Jolanta Wachowiak i Elżbieta Chuda.
Gratulujemy najlepszym!
„Życie masz tylko jedno- powtórki nie będzie”
Dziękujemy Panu Dobromirowi Makowskiemu za wspaniałą lekcję życia, za podzielenie się swoją historią w sposób tak głęboki i przejmujący zarazem.
Już wiemy, że: nie podlewamy kwiatów domestosem, że ręce służą do pomagania i że od ciebie zależy, czy będziesz mądry czy głupi.
Cudowne spotkanie….
Było warto być.
Rozstrzygnięcie konkursu „Nie daj szansy AIDS”
Dnia 21 listopada 2024 roku w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gostyniu miało miejsce uroczyste wręczenie nagród na etapie powiatowym w konkursie ph. „Nie daj szansy AIDS”.
Uczennica klasy II Liceum Ogólnokształcącego Agata Kaniewska zajęła II miejsc.
Agacie serdecznie gratulujemy!!!
11 listopada
Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli aktywnie wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości, łącząc edukację z patriotycznym przesłaniem. Uroczystość odbyła się 11 listopada i miała charakter zarówno oficjalny, jak i edukacyjny. Po uroczystej mszy św. za Ojczyznę młodzież zaprezentowała część artystyczną, w której przybliżyła historię odzyskania niepodległości przez Polskę, podkreślając znaczenie tego święta dla współczesnych pokoleń. Uczniowie zaprezentowali pieśni patriotyczne oraz fragmenty literatury, które przypomniały o trudnej drodze Polaków do wolności.
Wydarzenie to było doskonałym przykładem wychowania patriotycznego, które szkoła realizuje z zaangażowaniem. Zgromadzonym gościom – uczniom, nauczycielom, rodzicom oraz przedstawicielom lokalnych władz i społeczności –dziękujemy za udział.
Na zakończenie warto przypomnieć słowa Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”.
Opiekunowie młodzieży: Michał Świątkiewicz, Wojciech Nowak, Aneta Bzdęga-Krajka
3
TROPEM ADAMA MICKIEWICZA I… POLSKIEGO ROCKA
19.11.2024 roku uczniowie klasy IIa BS wraz z polonistkami Barbarą Roszak Grażyną Wachowiak uczestniczyli w wycieczce do regionalnych muzeów. Pierwszym punktem programu była lekcja języka polskiego w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie oraz zwiedzanie tego obiektu. Następnie udali się do Jarocina, by w mieście słynnych koncertów poznać zasoby Spichlerza Polskiego Rocka.
Kiedy Adam Mickiewicz przebywał w Wielkopolsce? Z kim tu romansował? Dlaczego nie wziął udziału w powstaniu listopadowym? Na te i wiele innych pytań odpowiedź otrzymaliśmy podczas lekcji muzealnej w Śmiełowie, gdzie w klasycystycznym pałacu z końca XVIII wieku, w połowie sierpnia 1831 roku zatrzymał się Adam Mickiewicz. Zwiedzając wspaniałe wnętrza pałacu z bogatym wystrojem i wyposażeniem oraz z wieloma cennymi i unikatowymi pamiątkami po Mickiewiczu, poznawaliśmy tajemnice życia i twórczości poety, a także ciekawą historię XIX-wiecznej Wielkopolski.
Po obejrzeniu śmiełowskich zbiorów udaliśmy się do Jarocina, by podczas questingu edukacyjnego w Spichlerzu Polskiego Rocka zetknąć się z historią polskiej muzyki rockowej oraz ekspozycją poświęconą kolejnym edycjom legendarnego jarocińskiego festiwalu. Muzeum jest bardzo nowoczesne – multimedialne, podzielone na obszary tematyczne wyposażone w light boxy oraz infokioski, z których łatwo zaczerpnąć interesujące informacje na temat wybranego zagadnienia. Na każdy kroku towarzyszyła nam muzyka: od big beatu, rytm&bluesa i muzyki alternatywnej poprzez punc rocka i underground do współczesnego rocka.
Tak więc jednego dnia znaleźliśmy się w dwóch różnych światach: z eleganckiego klasycystycznego pałacu i opowieści o wieszczu przenieśliśmy się w krainę skórzanych kurtek, glanów i muzyki, która niejednokrotnie szokowała! A te światy tak blisko…
Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy w ZSOiZ w Pogorzeli
XIX Konkurs matematyczno-przyrodniczy, który odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli już za nami. Był współfinansowany ze środków otrzymanych od Powiatu Gostyńskiego, w ramach otwartego konkursu ofert. Zadanie publiczne pod tytułem „Wsparcie i organizacja wartościowych przedsięwzięć edukacyjnych, dydaktycznych i wychowawczych (szkolenia, wykłady, konkursy itp.)” zostało zrealizowane przez Stowarzyszenie Nowoczesna Szkoła przy wydatnym wsparciu przez Powiat Gostyński, ZSOiZ w Pogorzeli oraz Radę Rodziców działającą przy szkole.
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klasy VII i VIII szkoły podstawowej oraz w tym roku - pierwszych i drugich klas ponadpodstawowych. Celem konkursu jest między innymi: rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania wiedzą matematyczno–przyrodniczą; stwarzanie młodzieży możliwości współzawodnictwa w rozwijaniu swoich uzdolnień i propagowanie zasad zdrowej rywalizacji; motywowanie szkół do podejmowania różnorodnych działań w zakresie pracy z uczniem zdolnym; promowanie osiągnięć uczniów i ich nauczycieli oraz nauk matematyczno-przyrodniczych.
W przerwach miedzy poszczególnymi częściami i w oczekiwaniu na wyniki, uczestnicy mogli zwiedzić szkołę, bibliotekę i salę gimnastyczną.
Konkurs jest oceniany w dwóch kategoriach. W pierwszej kategorii najlepsza okazała się Julia Giezek ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Gostyniu, drugie miejsce zajął Bartosz Stachowiak ze Szkoły Podstawowej w Pępowie, a na miejscu trzecim uplasowali się ex aequo: Miłosz Wabiński ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gostyniu, Kacper Demski i Samuel Madzia ze Szkoły Podstawowej w Borku Wielkopolskim. W II kategorii najlepszy okazał się Jakub Lenartowicz, następnie Kuba Ratajczyk i Bartosz Wajnert – uczniowie klas drugich ZSOiZ w Pogorzeli.
Laureaci z rąk Pani Burmistrz Pogorzeli Darii Wyzuj i Dyrektora Zespołu Szkół Pana Jarosława Adamczaka otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy.
Zwycięzcom gratulujemy i osoby zainteresowane konkursem matematyczno- przyrodniczym zapraszamy do udziału za rok!
17
LEKCJA W KINIE
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć w Lekcji w kinie. 24.X.2024 r. w leszczyńskim Kinepolis wraz z wieloma koleżankami i kolegami z innych szkól ponadpodstawowych wzięli udział w zajęciach pt. "Na dźwiękowej ścieżce-muzyka, emocje i magia", po których obejrzeli film korespondujący z tematyką lekcji: "Siła muzyki".
Lekcje w kinie to znakomite uzupełnienie programu nauczania języka polskiego w szkole. Stanowi nowoczesną propozycję z pracy z dziełem filmowym, zgodną ze współczesną koncepcją kultury opartej w dużej mierze na obrazie. Odpowiada zainteresowaniom młodzieży - pozwala przygotować ją do właściwego odbioru i rozumienia tekstów kultury.
Lekcje w kinie umożliwiają praktyczną realizację treści z zakresu edukacji kulturowo – medialnej i dają uczestnikom szansę przeżycia ciekawej przygody intelektualnej.